Rubriky
Mobil

História mobilu

História mobilu 

Mobil, alebo prenosné elektronické zariadenie, určené na hlasovú, textovú a dátovú digitálnu komunikáciu. Tieto mobily sú rádiovo prepojené k poskytovateľovi služieb bezdrôtovou sieťou, a z tohto dôvodu je aj tento mobil prenosný, na rozdeľ od klasických telefónov. 

V súčasnej dobe už poznáme rôzne tipy telefónov , či mobilov a to môžu byť telefóny na základné použitie až po telefóny v ktorých už vieme počúvať hudbu, fotografovať, nahrávať zvuky, videá a surfovať na webe. Od roku 2005 do súčasnosti poznáme takzvané smartfóny – z ang. Smartphone, múdry telefón. Prvý takýto telefón alebo smatphone bola nokia 9000 z roku 1996 – vyšší výpočtový výkon mikročipov, umožňuje pridávať viac funkcií do mobilu. Dnes už je to bežná vec. 

Najznámejšie funkcie týchto telefónov sú: posielanie textových správ SMS, MMS, uskutočňovanie hovorov, GPS navigácie, robenie videa, fotografovanie, Bluetooth a WIFI, bezdrôtový modem pre PC, prehrávanie hudby a veľa iných vecí. 

mobile-gf12145f45_640

História mobilu:  

   1.) Rádio telefón 0G – prvý takýto telefón sa využíval počas druhej svetovej vojny. A v roku 1969 bol prvý krát vydaný patent na prvý bezdrôtový telefón. 

V roku 1945 Georgea Sweigerta z Ohia predstavila mobilný telefón nultej generácie. Základňová stanica pokrýva rozsiahlu oblasť a každý telefón využíval jeden kanál počas svojho využitia. 

Postupne sa mobily zmodernizovali až nakoniec Martin Cooper z firmy Motorola vynašiel prvý praktický mobilný telefón, ktorý sa využíval v aute. 

   2.) Analógový mobilný telefón 1G – sú to prvé komerčné mobilné siete a vytvárali sa v Japonsku v roku 1978.  Sú to vlastne siete prvej generácie, ktoré umožňovali medzinárodný hovor. Za vynálezcu NMT siete je švédsky elektroinžinier Osten Makitalo v roku 1966, kedy začal pracovať na tejto výzií a využila sa to v mobile Ericsson AXE. 

iphone-ge35264530_640

   3.)  Digitálne komunikácie 2G – Rádiolinja začala rozvíjať modernú techniku na digitálnej sieti 2G v roku 1991 vo Fínsku v štandarde GSM. 

   4.) Širokopásmové mobilné komunikácie 3G – túto sieť začali rozvíjať v roku 1990 znova v Japonsku. Už začali rozvíjať aj batérie a podobne 

   5.) Širokopásmové mobilné komunikácie 4G – začali sa rozvíjať už modernejšie mobily, kde okrem základných funkcií boli už aj herné služby, mobilná TV s vysokým rozlíšením a podobne.