Detské autosedačky

Či už deti máte alebo ich len plánujete či očakávate, detskej sedačke do auta sa nevyhnete. V prvom rade preto, že s deťmi cestujete alebo cestovať budete, a v druhom rade preto, že ich bezpečnosť bude Vaša priorita, a to obzvlášť pri ceste autom. Deti do 12 rokov musia byť v prípade cesty autom usadené do autosedačky, ktorých typ sa mení vzhľadom na rastúcu výšku a váhu u detí.

detská autosedačka

V prípade kúpy detskej autosedačky musíte brať do úvahy zopár faktorov. Sedačka musí zodpovedať norme ECE R44/04, ktorá platí a je jednotná pre Európu. Autosedačka, ktorá toto značenie nemá je neoverená a teda na používanie nevhodná. Ďalšia možnosť je autosedačka s Isofixom s označením ECE R129. Určite je potrebné brať ohľad na váhu, výšku a vek dieťaťa.

Zaujímať by Vás malo aj jej upevnenie v samotnom automobile. Autosedačky sa upevňujú dvojako – buď bezpečnostným trojbodovým pásom alebo cez Isofix, v prípade upevnenia hrá rozhodujúcu úlohu typ Vášho auta. Univerzálne autosedačky by sa mali dať upevniť do všetkých áut, niektoré však len do určitých typov a na to si treba dať pri kúpe obzvlášť pozor.

spiace dieťa v aute

Delenie detských autosedačiek podľa kategórií:

  • 0+ škrupinová sedačka (vajíčko), pre deti do 13kg  (alebo od narodenia po 1 rok)
  • I – pre deti od 9 – 18 kg (alebo pre vek 1 – 4 roky)
  • II/III – pre deti od 15 – 36 kg (alebo pre vek 4 – 12 rokov, prípadne váhu 36 kg alebo výšku 150 cm)

Existuje aj kategória tzv. univerzálnych autosedačiek, v ktorom je prvý druh sedačky pre deti od narodenia až po váhu 18 kg, a druhý pre váhu od 9 – 36 kg.

V prípade kúpy autosedačky pre dieťa určite nie je na mieste snažiť sa čo najviac ušetriť a kúpiť takú, ktorá nebude patriť do kategórie overených a tým pádom bezpečných. Nezabúdajte že bezpečnosť Vašich detí je to najdôležitejšie a tak ako nad nimi držíte ochrannú ruku v iných situáciách, je potrebné chrániť ich aj na cestách.