Rubriky
Auto moto

Čas prezúvania

Znova je tu obdobie plných autoservisov, ktoré praskajú vo švíkoch z dôvodu nie práve najbezpečnejšej časti roka. Tí zručnejší prezutie zvládnu aj sami, tí ktorí sa na to necítia to radšej nechajú na profesionálov. Blíži sa obdobie mrznúcich dažďov, šmykľavých ciest, sneženia a s tým spojené nebezpečenstvo na cestách. Okrem toho najdôležitejšieho – našej bezpečnosti – nám zimné pneumatiky prikazuje aj zákon. Ak sa Vám investícia do nových zimných pneumatík zdá privysoká, je dobré si uvedomiť, že pokuta nás tiež niečo bude stáť nehovoriac o nehode – v dôsledku neprezutia pneumatík Vám môže poisťovňa krátiť poistné plnenie.

auto v snehu

Zimné pneumatiky sú povinnou výbavou každého jazdiaceho auta v zimnom období. Potrebujeme ich z viacerých dôvodov – nezamŕzajú, na snehu a ľade sú priľnavé a hlavne stabilné na zákrutách a pri prudkých brzdeniach. Dlhodobé používanie starých zimných pneumatík takisto k ničomu dobrému nevedie, nezabúdajte na to, že ich dezén môže byť zošúchaný najviac štyri milimetre. A používať vydraté zimné pneumatiky je rovnako nebezpečné ako si nedať žiadne. Tak či onak, šetriť v tomto prípade sa rozhodne nevypláca. Pri hroziacej nehode, ktoré nie sú v zimnom období ničím nezvyčajné, to môžu byť veľakrát práve pneumatiky, ktoré zabránia nešťastiu.

mrznúce autá

Takže krátke zhrnutie na záver – vo všeobecnosti platí, že ideálny čas na prezúvanie pneumatík je vtedy, ak sa teplota pohybuje na úrovni približne siedmych stupňov. Zákon nám ukladá povinné prezutie od obdobia 15. novembra do 31. marca. Samozrejme ak sa oteplí skôr a nie je predpoklad na opätovné zhoršenie počasia, môžete zimné pneumatiky zhodiť aj o pár dní skôr bez toho, aby Vám bola udelená pokuta. Takisto to platí naopak – ak začne mrznúť pred spomínaným dátumom, je lepšie prezuť ihneď, a nečakať zbytočne „lebo ešte nemusím“ – zdravý rozum je v tomto prípade na nezaplatenie.

 

Rubriky
Auto moto

Nebezpeční chodci na cestách.

   Počet automobilov v mestách neustále každoročne narastá. Preplnené ulice už dnes aj v malých mestách predstavujú nebezpečenstvo nielen z hľadiska možnej zrážky dvoch automobilov, ale hlavne zrážky motorového vozidla s chodcami. Pretože aj pri dodržiavanie povolenej rýchlosti zo strany vodiča majú zrážky s chodcami často až fatálne následky.  

autonehoda

   Väčšina dopravných nehôd, ktoré sa týkajú chodcov je spôsobená nepozornosťou a nedodržaním dopravných predpisov zo strany vodičov motorových vozidiel. Hlavne prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti spôsobuje každoročne veľký počet nehôd. Na jednej strane vodič má vzhľadom k jeho vyššej rýchlosti menej času na brzdenie a samozrejme sa aj predlžuje jeho brzdná dráha. Vysoká rýchlosť vozidla však spôsobuje aj skutočnosť, že chodec nie je schopný správne odhadnúť, či dokáže bezpečne prejsť cez vozovku. Vysokú rýchlosť automobilu neočakáva a vtedy je k smrteľnej nehode naozaj veľmi blízko.

chodec na ceste

   No dnes narastá aj počet nehôd motorových vozidiel s chodcami, keď vinníkom nehody je jednoznačne chodec. V mestách chodci neraz prechádzajú cez cestu na miestach, kde to nie je dovolené a kde stret s chodcom vodič absolútne neočakáva. Veľmi nebezpečné sú tiež situácie, keď chodec úplne nezmyselne vojde do cesty idúcemu automobilu. Stáva sa to paradoxne na prechodoch pre chodcov, kde má podľa pravidiel cestnej premávky prednosť chodec. No niekedy to preháňajú aj samotný chodci. Mnohí si totiž mýlia prechod pre chodcov s nejakým podchodom, kde sa im nič nemôže stať. Často takto vstupujú na vozovku so slúchadlami na ušiach alebo telefónom pri uchu. Úplne „hororovo“ tak pôsobia situácie, keď matka s kočiarikom takto nebezpečne vstúpi na vozovku. Ešte viac sa riziko stretu motorového vozidla s chodcom zvyšuje v nočných hodinách, keď chodec bez reflexných prvkov je naozaj nebezpečným prvkom cestnej premávky.

Rubriky
Auto moto

Voľba dopravy

Ste vlastníkom automobilu? Alebo do práce dochádzate mestskou dopravou? Čo je podľa Vás lepšia varianta? Je nákladnejšia jazda na osobnom aute či na autobuse?

Voľba dopravy

car-1149997_1920

Osobný automobil výhody/nevýhody

Vlastniť osobné auto v dnešnej dobe nie je nič zvláštne. Potrebujeme ho na cestu do práce, ktorú máme mimo svojho bydliska. Čo môžeme zaradiť medzi výhody vlastného autíčka? Samozrejme sa v prvom rade nemusíme nikam ponáhľať, aby sme napríklad stihli prísť na čas. Svoj čas si nadstavíme podľa toho koľko hodín nám bude cesta trvať. Počas jazdy si môžeme pustiť hudbu, ktorá sa nám páči či už na hlas alebo nie. Môžeme jesť, popíjať rannú kávu a neobávať sa, že nás niekto vidí, keď práve nestíhame. Nemusíme byť natlačení ako sardinky a znášať vône vedľa stojacich ľudí. Natankujeme si toľko benzínu/nafty koľko chceme.

Medzi nevýhody môže patriť v prvom rade riziko autonehody, ktorú nemožno predvídať. Či už sa jedná o šmyk a následnú zrážku s protiidúcim automobilom alebo nečakané zjavenie divej zvery na ceste. Za nevýhodu môžeme tiež spomenúť zimu, ktorá robí jazdcom problémy (štartovanie počas mrazivých dní, zamrznuté okná), šmykľavá vozovka.

bus-690508_1920

Mestská doprava výhody/nevýhody

Medzi výhody mestskej dopravy možno zaradiť, kľudnú jazdu do práce. Nemusíte napäto sledovať dráhu vozovky.  ďalší benefit, ktorý poskytuje táto dopravná služba je zadováženie karty, ktorá nám poskytuje zľavu ako cestujúcemu tohto typu dopravy. Je to karta, ktorá ponúka možnosť dobitia takzvaného mesačníka, ktorý vám vydrží celý mesiac. Kartou môžete zaplatiť toľkokrát, koľkokrát sa chcete prepravovať. Stále platíte v rámci mesačného programu.

Za nevýhodou prepravy autobusom je každodenné vstávanie v časovom úseku, aby ste stihli bus. Možné státie pre nedostatok miest. A dochádzanie od zástavky k miestu, kde pracujete. (v prípade osobného auta by ste zaparkovali v mieste vykonávaného pracoviska- vyhradené parkovanie pre zamestnancov)

Čo si myslíte vy? Je lepšie vlastniť auto alebo využívať služby, ktoré nám poskytujú autobusové linky?