4 športy, ktoré najviac poškodzujú chrbticu

Profesionálni športovci by mali podávať dosť dobrý výkon na to aby v nasledujúcej súťaži uspeli, avšak nesmú zabúdať na prevenciu zranení. Pre takýchto ľudí nie je nič horšie ako vyskočená platnička alebo poškodené stavce. Tu je zopár športov pri ktorých je chrbtica namáhaná najviac:
kovové činky
1, Vzpieranie a silové športy

V oblasti poškodenia chrbtice je vzpieranie jedným z najnebezpečnejších športov v histórii ľudstva. Človek zápasí s obrovskými váhami, pri čom sa snažia vykonať niekedy až nadľudský výkon. Avšak aj telo má určité hranice, ktoré sa nedajú prekonať. To si veľa športovcov neuvedomuje.

2, Volejbal

Na prvý pohľad úplne nevinný šport, no opak je pravdou. Mnoho ľudí, ktorí niekedy hrávali volejbal má zničenú chrbticu. Spôsobujú to časté výskoky počas hry. Človek sa sústredí na to, aby správne odbil loptu a niekedy zabudne správne dopadnúť. Takýto dopad z výšky môže mať dosť nepriaznivé účinky na stavce.
plážový volejbal
3,Fitness a posilňovanie

Nie je to až také nebezpečné ako vzpieranie ale mnoho vecí je tu podobných. Chrbtica je opäť namáhaná neustálym dvíhaním ťažkých váh a pri nedostatočnom a nesprávnom vykonávaní cviku môže byť človek ohrozený. Pri tomto športe existujú aj vychytávky, ktoré zabraňujú poškodeniu chrbtice. Napríklad opasok alebo zmena polohy pri vykonávaní cviku. Napríklad vykonávanie tlakov s jednoručnými činkami v sede je oveľa bezpečnejšie ako vykonávanie tlakov s jednoručnými činkami v stoji. Lavička na ktorej sedíte odoberá veľké množstvo zaťaženia a tým odľahčí vašu chrbticu od ťažkého bremena.
žena při běhu
4, Behanie

Pri behaní sa môže chrbtica poškodiť rovnakým spôsobom ako aj pri volejbale. Neustálymi nárazmi a otrasmi sú v ohrození platničky a stavce.

To však neznamená že tieto športy by ste nemali vykonávať alebo sa športom úplne vyhýbať. Nezabúdajme na to, že zranenia sú len zriedkavé vedľajšie účinky. Vášmu telu športovaním určite viac pomôžete ako ublížite.