Ako často periete?

Možno sa to niekomu zdá ako samozrejmosť, ale ide o pomerne závažný problém.
Používanie práčok sa nám stalo už takou samozrejmosťou, že v mnohých prípadoch už perieme v práčke už aj dva páry ponožiek. Čo si ale už neuvedomujeme je v prvom rade energetická spotreba takého prania, ďalej ekonomická náročnosť, ale v neposlednom rade aj rušenie a otravovanie našich susedov. Že o čom hovoríme? Tak čítajte ďalej.

prčka

Nemôžem spať, hučí práčka!

Je jedenásť hodín večer. Konečne sa dostaneme do postele, ľahneme sizhasneme svetlo. Odrazu to začujeme. To pomalé chvenie konštrukcie bytu, vibrácie a nakoniec hluk. Čo sa to deje? Nič nezvyčajné, len sused opäť pustil práčku. O jedenástej večer?! Áno, presne tak, mnohí z nás sú už takí necitliví voči svojmu okoliu, že nemajú problém ani s takýmto rušením nočného kľudu. Už im popravde ani nedôjde, že okolo nich bývajú ľudia, ktorých môžu svojou aktivitou a činnosťou rušiť.

praní

Ten sused zase perie?!

Pracujete doma, sedíte za počítačom, keď sa zrazu zo susedného bytu ozve zvuk práčky. Poviete si, nevadí, sused perie. Veď za chvíľu to prejde. Práčka hučí, vy pracujete. Za chvíľu si už dáte aj štuple do uší, aby sa vám lepšie a v kľude pracovalo. Prejde nejaký čas a nastane ticho. Hurá, konečne môžeme opäť plnohodnotne pracovať. Avšak za chvíľu sa práčka ozve opäť. Čo sa to deje? Nič sa nedeje. Iba to, že sused každý deň potrebuje mať všetko opraté a voňavé.
A tak čokoľvek, čo si raz na seba oblečie, už aj putuje do prania v momente, ako príde z práce alebo si pre istotu nastaví práčku, aby prala v čase, kým je v práci. Títo susedia sú veľmi otravní. Taktiež im nedochádza, že niekoho môže otravovať ich večné púšťanie práčky. A okrem toho by sa mohli zamyslieť, či naozaj každé jedny nohavice, tričko či bunda naozaj potrebuje každý jeden deň oprať. Alebo naozaj potrebuje?