Koľko a aké plienky budete potrebovať

Očakávate príchod nového človiečika a pomaly, ale isto už chystáte výbavičku?  Neoddeliteľnou súčasťou výbavičky pre dieťa sú plienky. Na trhu je ich v súčasnosti dostatok, ale vyznať sa v nich môže byť pre nastávajúcu mamičku veľký problém.Výbavička pre novorodenca.jpg
Aké množstvo plienok potrebujete
Počítajte s tým, že novorodenca budete prebaľovať približne 7 až 8 krát za deň. Môže to byť aj viac (10 krát) , ale aj menej. Ak nechcete každý deň prať potrebujete mať minimálne 20 až 25 kusov plienok. Počítajte aj s nejakou zásobou, môže sa vám pokaziť práčka, alebo vaše dieťa bude cikať častejšie. Určite nie je dobré zanedbať prebaľovanie. Jemná detská pokožka sa môže rýchlo zapariť.
Ako váš drobec rastie potrebuje síce plienok menej, ale väčšie, takže si ich zopár nakúpte. Potrebné množstvo môžete postupne dokúpiť, ale pár kusov v zásobe mať môžete.
Látkové plienky
Pri výbere berte ohľad na niekoľko faktorov. Savosť látky a doba schnutia sú tie najpodstatnejšie.
Bavlna– ide o prírodný materiál, ktorý je k detskej pokožke šetrný. Plienky sa z tohto materiálu vyrábajú niekoľko desiatok rokov a určite urobíte dobre ak si ich niekoľko kúpite. Majú menšiu nasiakavosť, ale po opraní uschnú pomerne rýchlo. Bavlna je materiál, ktorý používaním získava na pevnosti a hrúbke. Vydržia vám dosť dlho. Cena cca 1,1e.
Bambus– plienky z bambusu majú dobré savé schopnosti (až o polovicu viac ako bavlnené). Schnú dlhšie, a aj ich životnosť je kratšia. Majú antibakteriálne vlastnosti. Cena cca 4e.Plienkové nohavičky.jpg
Vlna– vlna sa často používa na výrobu vrchných nohavičiek. Je to hlavne vďaka jej nasiakavosti a schopnosti absorbovať tekutiny. Vsiakne až tretinu vody zo svojej hmotnosti a na dotyk nebudete cítiť vlhko. Cena cca 4e.
Konope– extrémne savá látka, ktorá má aj dlhú životnosť. Časom a častým praním ale tvrdne a nie je vhodná na detskú pokožku. Medzi jej zápory patrí aj čas schnutia, ktorý je spomedzi spomínaných materiálov najdlhší. Cena cca 12e. Najčastejšie sa vyrábajú plienky z konope a bavlny. Takto sa zvýši ich savosť, skráti čas schnutia a zaistí sa aj dostatočná jemnosť pri častom používaní.