Vaša vizitka


Nie ste spokojní s tým, čo a ako robia vaše deti? V tom prípade, by ste nemali byť spokojní sami so sebou. Deti sú totiž vždy iba vizitkou svojich rodičov.

objetí
 
Rozhodlo sa vaše dieťa odísť z domu ihneď po dovŕšení osemnástky, začať pracovať a takpovediac sa postaviť na vlastné nohy? Možno to nedokážete stráviť. Pozrite sa však na to, ako ste svoje dieťa vychovávali celý jeho život. Viedli ste ho k samostatnosti?  Učili ste ho ako šetriť a hospodáriť s peniazmi? Pripravovali ste ho na to, že je dôležité niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia a činy? V tom prípade vaše dieťa iba dokonale naplnilo váš spôsob výchovy.

Nemôžeme poprieť, že počas vývoja, na deti vplýva množstvo faktorov. Tým hlavným, však ostávate stále vy. Preto sa vždy dobre zamyslite na tým, k čomu svoje deti vediete, aký druh výchovy preferujete a čo od nich vyžadujete. Jedného dňa totiž môžu všetko z toho začať aj reálne robiť a vám sa to nebude páčiť.
Asi si hovoríte, že to celé nedáva zmysel. Nanešťastie dáva. Mnoho rodičov dáva svojmu deťom voľnosť. Tie potom nastúpia na vysokú školu, na ktorú sa po roku vykašlú. Začnú chodiť na inú a takto sa to celé opakuje ešte niekoľkokrát. Rodičia sú zúfalí a nevedia kde urobil chybu. V podstate nikde. Len dieťaťu od narodenia ukazovali, že má na výber. Vtĺkate svojmu dieťaťu, že musí vedieť povedať „NIE“? tak sa nečudujte ak vám povie nie.

matka s dcerou

Je potrebné si uvedomiť, že výchova a to, k čomu svojich potomkov vediete, m zostane celý život. Preto vždy dopredu rozmýšľajte nad tým, čo presne by to malo byť. Stopercentne sa to dosiahnuť nedá, no najväčší vplyv máte na svoje ratolesti práve vy. Ak sa vám teda nebude páčiť niečo, čo robia, spomeňte s na seba. Neexistuje jediný dôvod, pre ktorý by ste mali svoje deti prestať podporovať, alebo milovať. No a to platí aj vtedy, keď budú mať tridsať. V konečnom dôsledku, môžete za všetko ba vy.