Zlatý slávik pre skupinu Ortel. Alebo nie?

Kto by nepoznal kultúrnu udalosť s názvom Zlatý Slávik? Ide o predstavenie, na ktorom sú za svoje pôsobenie pravidelne ocenení populárni umelci, ktorí si získali najväčšiu pozornosť, popularitu, ohromili nás svojim nadaným spevom, zložením melodickej hudby a napísaním zaujímavého textu. Pre umelcov pôsobiacich v tomto biznise je to možno niečo také, ako keď sa pracujúci človek konečne dočká zvýšenia platu, alebo povýšenia na významnejšiu funkciu. Sú ocenení za svoju doterajšiu snahu a príspevok spoločnosti.

koncert

•         Konkrétnejšie sa chcem však zamerať na českú verziu tohto galavečera, pretože tam nájdeme jednu kuriozitu.
Legendárni slávik ako Michal David tu má miesto vždy. Svojou výhrou už nikoho neprekvapí ani žijúca legenda Karel Gott a nováčikom už nie je ani skupina Kabát. Všetci títo zmienení si však oficiálne vyžiadali, aby boli výsledky hlasovania zverejnené, pretože do popredia tohto galavečera sa tlačí pre nich netradičná kapela s názvom Ortel a má na to, aby vyhrala ocenenie za najlepšiu kapelu Česka, pričom ju majú kvôli svojej netradičnosti mnohí v zuboch a takéhoto výsledku sa možno boja. A práve preto sa proti nim spykli i tieto osobnosti a oficiálny výsledok, v ktorom by zvíťazila táto kapela sa im nezdal. Majú za to, že na výsledku sa vraj podieľajú ľudia, ktorých nazývajú ako pravicoví extrémisti a tí vraj cez sociálnu sieť Facebook robili ankety a príspevky, aby verejnosť dala hlasy právej tejto kapele Ortel, ktorých spevák má tiež pravico extrémistickú minulosť.

zpěváci

Z môjho pohľadu si však nemôžem pomôcť, vidím v tom len závisť a strach. Veď Facebook dnes používa celý svet a takisto by sa mohlo vravieť o ovplyvnovaní fanúšikov skupiny Kabát, fanúšikov speváka Michala Davida, či Karla Gotta.  Veď tie ankety nikoho nepresviečali násilím. Každý má právo na facebooku zverejniť názor i anketu. Prečo neobviňujeme z ovplyvňovania  internetom napríklad reklamy a Ads? Osobne si myslím, že Ortel má v Česku veľa fanúšikov a ocenenia by si zaslúžil a to vravím z môjho pohľadu, z pohľadu človeka, ktorý sa k pravicovým extrémistom nikdy neradil. Len nemám rád, ak sa vytvárajú falošné obvinenia a veciam sa dávajú iné názvy i význam, aké sú v skutočnosti. Mohli by rovno povedať, že im vadí spevákova extrémistická minulosť a že im vadia hlasujúci, ktorí sú pravicového názoru.