Domáce vajíčka, alebo ako začať s chovom sliepok

V prvom rade je dôležité vybrať si to správne plemeno. Lajk si povie „sliepka ako sliepka.“ Nie je to však úplne tak. Poznáme plemená vyšľachtené na mäso, na vajíčka a tie s kombinovanou úžitkovosťou.
Ak chcete sliepky chovať hlavne na vajcia, vyberte si ľahké , alebo stredne ťažké plemeno. Na výber ich máte niekoľko. Najčastejšie ľudia na tento účel chovajú leghornky, minorky, australky, maransky, alebo naše národné plemeno – oravky.

slepice
 
Pred kúpou sliepky nezaškodí, ak si o jednotlivých plemenách čo to zistíte. Okrem ročnej znášky pozerajte tiež na ich odolnosť. Existujú totiž plemená, ktoré k nám pricestovali z teplejších kútov sveta. Pri nich by ste sa museli v zime poriadne obracať.
 

Sliepka je všežravec

Hlavnou potravou sliepok je zrno. To musia mať počas celého roka. Ak chcete žiarové žlté vajíčka, musia dostávať i zelenú potravu. V lete si ju nájdu i samé. Napasú sa trávy, byliniek a buriny. Prihodiť im môžete šupky zo zeleniny a ovocia, dyňu, tekvicu, alebo jablká. Sliepky ocenia aj zvyšky vareného jedla. To však nesmie byť pokazené. K správnej výžive patrí aj mäso. V lete si pochutia na dážďovkách, červíkoch a slimákoch. V zime im môžete ponúknuť zvyšky mäsa z kuchyne.

slepičky
 
Ak chcete pravé domáce vajcia, sliepky musia mať k dispozícii trávu a žihľavu. Zavrieť ich do malého výbehu s udupanou zeminou nie je dobré riešenie. Na deň ich môžete vypúšťať na pastvu a cez noc zatvoriť do kurína kvôli dravcom. Okrem líšky, si na našich sliepkach veľmi radi pochutia také lasice, alebo dravé vtáky.
 
Kurín by mal byť dobre zabezpečený aj proti menším tvorom. Napríklad potkany obľubujú vyžierať vajíčka.
Kurník nemusí byť zateplený. Dôležité je, aby v ňom nebol prievan, ale na druhej strane ani vlhko. To je dôležité hlavne počas zimy. Musia sa v ňom nachádzať bydlá na sedenie a hniezda na znášanie vajíčok. Bez hniezd vám sliepka znesie vajce pokojne aj v záhradnej krhle.
 
kuřátka

Sliepky musia mať k dispozícii malé pieskovisko, v ktorom si vedia očistiť svoje perie. Do potravy im tiež nezabudnite pridávať jemný štrk, alebo malinké kamienky. Keďže nemajú zuby, potrebujú pomoc s rozdrvením potravy v žalúdku.
Pevné škrupinky vajec ovplyvňuje množstvo vápniku v strave. Prvou možnosťou sú samotné rozdrvené škrupiny , druhou pomleté ulity slimákov. Čerstvá voda je samozrejmosťou.