Nerastú vám ruky?


Nie je to len o bicepse!
Veľa cvičencov si myslí, že cvičením s ťažkou váhou dosiahnu lepšie výsledky a fyzický nárast sily. U rúk to rozhodne neplatí pretože veľkosť nerobí iba biceps ale čo je podstatnejšie, väčšiu časť ruky tvorí tricepsový sval. Najmä začiatočníci si myslia že kľúčom k veľkým rukám je cvičenie samotného bicepsu. Biceps je sval ktorý sa skladá z dvoch hláv takže oproti trojhlavému svalu (tricepsu) je podstatne menší, aj keď si to cvičenci neuvedomujú. Takže prvou radou pre veľké ruky je cvičenie nielen bicepsu ale aj tricepsu spolu s ramenami. Samozrejme nezabudnite na predlaktia a zápästie ktoré vaše ruky zlepšia nielen v objeme, ale aj vo fyzickom výkone. Každý chce mať predsa veľké paže!

posilování
 
Intenzita a správna technika
Ako sme spomenuli vyššie, je dôležitejšie cvičiť ruky správne a technicky korektne ako hádzaním ťažkými jednoručnými činkami. Navyše takýmto spôsobom môžete prísť k škaredému zraneniu ramien čo vám môže spôsobiť absenciu vo vašich tréningoch. Zvoľte radšej jednoduchšiu váhu a napr. pri bicepsovom zdvihu jednoručnými činkami biceps izolujte a snažte sa ho poriadne precítiť. Samozrejme pri tomto cviku nezapájajte ramená a snažte sa ich používať čo najmenej. Sústreďte sa len na konkrétnu partiu ktorú práve cvičíte. Prestávky medzi sériami sa snažte mať čo najkratšie aby ruky zostali poriadne napumpované, a váš tréning sa tak stal čo najefektívnejším.

kulturistika
 
Obmieňajte cviky pri každom tréningu
Snažte sa cviky na ruky pri každom tréningu a necvičte rovnaké cviky na ruky každý tréning. Striedajte napr. bicepsové zdvihy jednoručnými činkami s bicepsovými zdvihmi veľkou činkou. Do svojho tréningu taktiež pridajte kladivové zdvihy ktoré zlepšujú vonkajšiu stranu rúk. Pri tricepse sa striedajte francúzske tlaky s jednoručnými činkami a tlaky veľkou činkou s lakťami pri tele. Do toho kombinujte aj cviky na strojoch, takže jeden cvik cvičte s činkami a druhý na kladke alebo na stroji.