Pozor, vírus útočí!

Pri pripojení online a navštevovaní menej známych webových stránok riskujeme, že na nás z každej strany zaútočí zákerný internetový vírus. Víry majú rôzne zákerné zbrane: dostanú sa do našich súkromných dát, zablokujú nám počítač, dokonca napadnú aj DVD mechaniku. Ja osobne som nedávno chytil následujúci typ vírusu:
Pri každom zapatí notebooku mi vypla obrazovka a z reproduktoru sa šíril nepríjemý zvuk.
počítačová kriminalita
Našťastie sa mi podarilo znova preinštalovať Windows. Iné východisko nebolo. Stalo sa mi to, keď som z nemenovanej stránky sťahoval sofvér na tvorbu hudby. Windows ma síce vopred upozornil, že súbor je nepreskúmaný a môže byť nebezpečný. Lenže moja zvedavosť bola silnejšia ako môj rozum, hlásenie som odignoroval a tak som aj dopadol.

Odvtedy už podobné upozornenia neberiem na ľahkú váhu!
Pri surfovaní online natrafíme na cool stránky, ktoré ponúkajú zadarmo skvelý výber softvéru alebo hier. Tu hrozí to riziko.
Lenže ak chceme daný softvér alebo hru nainštalovať, potrebujeme vypať náš antivírus. A poviem pravdu, so zapatým antivírom sa mi nepodarilo nainštalovať skoro žiadnu počítačovú hru, samozrejme stiahnutú zadarmo z webu. Takže najlepšia rada znie asi takto-
podsvícená klávesnice
• Pokiaľ ozaj stojíte o daný softvér či hru, máme skvelú možnosť stiahnutia pomocu pripojenia online. Lenže sťahujme iba zo známejších stránok, ktoré používajú viacerí uživatelia. Najprv si o stránke zistime, či je relatívne navštevovaná a populárna. Pokiaľ áno, tak na 85 % môžme teda softvér či hru s čistým svedomím nainštalovať. No ak sa vyskytne problém, okamžite zapnime antivírus a ak stiahnutý súbor obsahuje vírus typu trojský kôň, súbor už ďalej nespúšťajme, pretože za každým spustením sa k nášmu systému bude chcieť tento zákerný vír dostať.

Ja osobne používam antivírus 360 Total Security. Program je jednoduchý, antivírus zaberá málo miesta, skoro vôbec nespomaľuje počítač. Ak mám podozrenie, tento antivírus mi za pár minút skontroluje všetko podstatné a dokonca nájde nepotrebné súbory v celom harddisku, ktoré zbytočne zaberajú miesto a spomaľujú počítač. To všetko, len za možno 10 minút kontroly.