RADY A TIPY PRE MAĽOVANIE PORCELÁNU


Výber farby
Farbu vždy vyberajte podľa toho ako plánujete keramiku použiť. Existuje niekoľko odlišných prístupov pri výbere farby, z ktorých každý prinesie iný výsledok z hľadiska vzhľadu, trvanlivosti, a použiteľnosti.

misky
 
Použitie bežnej akrylovej farby alebo akrylového laku vytvorí vysoko lesklý efekt, ktorý bude síce pekný na pohľad ale nebude bezpečný z potravinového hľadiska.
Použitie keramickej farby bez vypaľovania umožňuje tvorbu rýchlych a jednoduchých malieb, ktoré sú síce bezpečné pri konzumácii a pití ale nie sú vhodné na pravidelné používanie.
Najideálnejšia voľba je použitie farby na keramiku, ktorá sa dá vypáliť. Vytvoríte krásne, pravidelné a trvácne kontúry a farby.
 
Výber štetca alebo fixky
Fixka vám umožní „kresliť“ pravidelné kontúry čo je ideálne na písanie textov, slov alebo vytváranie línií.
Malý špicatý štetecje ideálny na maľovanie púčikov alebo bobuliek.
Plochý štetec rôznych hrúbokje ideálny pre kreslenie geometrických tvarov, okrajov a obrysov a je vhodný aj na vyplnenie väčších plôch farbou.
 
Úprava povrchu
Ak je porcelán až príliš lesklý zvážte brúsenie ultra jemným brúsnym papierom zo zrnitosťou 1800 až 2000. Nepoužívajte príliš veľký tlak a snažte sa brúsiť rovnomerne.
 
Brúsny papier vytvára drsnejšiu mikroskopickú štruktúru v glazúre a to umožňuje farbe lepšie priľnúť k povrchu.
 
Lak
Ak ste sa rozhodli porcelán maľovať akrylovou farbou, najprv farbu nechajte dôkladne vysušiť a potom naneste naň tenkú vstvičku akrylového laku.
 
Po tejto úprave bude porcelán krásne lesklý ale nevhodný pre potravinárske účely, preto pri darovaní nezabudnite na tento fakt upozorniť. 

řemeslník
 
Vypaľovacia farba
Vypaľovacia farba je najideálnejším riešením pre akékoľvek použitie porcelánu.
Po úplnom vyschnutí farby (zvyčajne po 24 hodinách) porcelán „pečte“ podľa pokynov výrobcu v predhriatej rúre. Ak ste vybrali kvalitnú farbu, mala by sa dať bez problémov použiť aj v umývačke riadu.