Životný štýl

Pri pohľade na život ľudí okolo seba zistíme, že každý z nich má svoj životný štýl, spôsob života, ktorý napĺňa jeho predstavu o prežití toho svojho. Odlišujeme sa práve tým, či sme si zvolili zdravý alebo naopak, práve ten nezdravý spôsob života. No na každého má vplyv mnoho okolností, či sú to negatívne alebo pozitívne veci, je na každom z nás. Aké sú rozdiely medzi týmito dvoma životnými štýlmi vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.

basket

  • Čo to znamená zdravo žiť?

Ľudia, ktorým nie je ľahostajné ich zdravie a venujú sa nejakému športu, je jedno, či sú to kolektívne športy ako hokej či basketbal alebo športujú individuálne, čiže behajú, plávajú alebo bicyklujú, patria do skupiny so zdravým životným štýlom. Mávajú stále veľa energie, sú aktívni práve kvôli spôsobu života, kam patrí aj dodržiavanie spánkového režimu, ktorý dospelému človeku diktuje asi osem hodín kvalitného spánku. Okrem toho je dôležité dodržiavať aj zdravú životosprávu, jesť veľa zeleniny a ovocia, prijímať dostatok bielkovín, vyvarovať sa vyprážaných a mastných jedál. Základom je držať sa vzorca, ktorý hovorí: dostatok spánku + pohyb + zdravá strava = zdravý životný štýl. Výsledkom je lepšia kvalita života, menej zdravotných problémov, lepšia kondícia a podobne.

  • Nezdravý spôsob života

O nezdravom štýle, ktorý je opakom zdravého, počúvame denne v médiách, v diskusiách a na internetových stránkach. Patrí sem nedostatok pohybu, stravovanie vo fastfoodoch, stres, sedavé zamestnanie, málo či nekvalitný spánok, dlhé hodiny strávené pri počítači alebo s mobilom v ruke, toto sú atribúty nezdravého života a majú veľmi negatívny vplyv na naše zdravie. Drvivá väčšina ľudí žije takýmto spôsobom života a nedbajú pritom na to, aké signály im telo vysiela. Následkom toho je človek unavený, nervózny, bez kondície, nespokojný a ani v práci nepodáva požadované výkony.

odpočinek

Je len na každom z nás, ako sa rozhodneme, či si svoje zdravie vážime a máme snahu aj preto niečo urobiť alebo sa budeme len tak tváriť a naďalej si žiť svojim zabehnutým životom.