Zlepšite spánok vášho dieťatka

Škoda, že bábätká nevedia rozprávať. Keby sme im rozumeli a vedeli, čo im chýba…Ale bohužiaľ tomu nie je tak. Skoro každá mama pozná ten zúfalý pocit, keď jeho dieťa nemôže v noci spávať. Unavené dieťa plus unavená matka je hororová kombinácia.

batole

Malé deti potrebujú hlavne pravidelný režim. Musíte zaviesť rutinu do vášho dňa. Raňajky, chvíľka na hranie, vychádzka, papanie, to všetko by ste mali dodržiavať čo najpevnejšie. Skvelé je zaviesť rituály pred spaním dieťatka, aby vedelo, že nastal čas ísť do postele. Dávajte dieťa spať v rovnakom čase. Napríklad teplučká kúpeľ, po ktorej nasleduje počúvanie príjemnej hudby v postieľke. Pomáhajú aj rôzne relaxačné cvičenia.

Pre dobrý spánok bábätka je dôležité prostredie, v ktorom spí. Miestnosť by mala byť vykúrená na 19 až 22 stupňov, mala by v nej byť tma a ticho. Dôležitá aj čistota miestnosti bez prachu. Elektronika a zdroje svetla taktiež k dobrému spánku nepomôžu. Oblečenie dieťatka by malo byť z bavlny, alebo mušelínu. Deti radi držia niečo v rukách, dajte im preto do postieľky plienku, alebo vaše tričko (takto cíti stále vašu prítomnosť). Pomôcť by mohla aj príjemná vôňa ako medovka, či levanduľa.
Ak vaše dieťa po uložení do postieľky plače, nechajte ho chvíľu plakať a potom sa ho pokúste utíšiť, ale nevyťahujte ho z postieľky. Chce to síce pevné nervy, ale dieťa si zvykne, že plačom nedosiahne všetko čo chce a keď je čas na spánok, tak je čas na spánok.

miminko

Čím je dieťa staršie, tým menej by malo spávať cez deň. Nevynechávajte však denný spánok, pretože by mohlo byť v noci nervózne a tým viacej bude plakať. Trojmesačné dieťatko by však už nemalo spať viac ako tri hodiny cez deň.
Rešpektujte spánkový cyklus svojho dieťaťa. Každé je iné a preto, keď si začne trieť oči, zívať a je podráždené, iste chce spať a tak mu to umožnite. Dávajte si pozor na čas medzi piatou a šiestou hodinou ráno, vtedy majú deti najjemnejší spánok a ak sa prebudia, je ich ťažké opäť uspať.
Nervozita matky sa často prenáša aj na dieťa. Preto ho neuspávajte, ak ste zle naladená. Doprajte si chvíľu na vychladnutie a až potom dieťa uspite, alebo túto činnosť nechajte na partnera.